Ratastega loodusesse

Kiigepõnnidele meeldib matkata!

Nagu kõikidele lastele meeldib ka väikestele kiigepõnnidele looduses liikuda. Nii ongi saanud meil juba traditsiooniks käia kevadel ja sügisel matkal.

Sõimerühmad teevad tavaliselt väikese jalutuskäigu lastaia lähedal, aga aiarühmade lapsed võtavad ette juba päris pikki teekondi. Sageli on meie matkad seotud rühmade projektide või üldiste eesmärkidega. Näiteks käisid Tähesärade ( 2-4 a) rühma mudilased sel sügisel tädi Sirje aiamaal uudistamas, mis kasvab põõsa küljes ja mis kasvab mulla all. Erilist rõõmu valmistas lastele see, et igaüks sai ise mulla seest ühe porgandi sikutada. Kui väikeste Tähasärade matka pikkus oli natuke üle 1 kilomeetri, siis aiarühmade laste teekonnad olid tunduvalt pikemad ja nemad vurasid ratastel.

Kõige pikema väljasõidu tegid Vikerkaared ( 5 – 7 a). Nemad väntasid Rehatse välijõusaali, mis asub kaunis männimetsa tukas. Seal said lapsed natuke trenni teha, pohli ja mustikaid korjata, suuri palke ja oksi tassida  ning lihtsalt sõpradega metsas ringi tatsata. Vikerkaarte rattamatka kogupikkus oli ligi 8 kilomeetrit ja see teekond oli ka tehniliselt kõige raskem. Vahepeal pidime sõitma metsavahe teel, liivasel maastikul, tunnelis ning autotee ääres. Palju oli ka tõuse ja laskumisi ning ohtlikke kurve.

Nooremate rühmade lastega me nii keerulistele radadele ei läinud, vaid sõitsime Kiiu ja Rihumäe vahelisel kergliiklustee siledal asfaldil. 2 rühma vurasid lausa Kuusalu Keskkooli männikuni, kus on palju mängu- ja ronimisvõimalusi. Kooli männikusse saab sõita pikemat või lühemat teed. Päikesepaid (4 – 5 a), kes võtsid esmakordselt ette sihi männikusse jõuda, valisid lühema tee (kokku 4,4 km). Vihmatäpsudel (5 – 6 a) on oskusi ja jaksu juba rohkem ning nemad võtsid ette pikema teekonna, mis oli  5,2 km pikk.

Kuukiirte (3 – 5a)  lastega oleme seni vaid lasteaia juures platsil natuke sõitu harjutanud ja sellepärast väga suuri eesmärke ei seadnud. Nendega võtsime sihi Kiius asuvate tehaste suunas. Lapsed olid aga üllatavalt tublid ja jõudsime lausa Weereci tehase teeotsani ning kokku sõitsime seega 2,4 km. Meie rattamatkade peamine eesmärk on harjutada ühes rivis tee ääres sõitmist ning lihvida sõidu alustamise ja pidurdamise oskust. Laste jaoks on muidugi peamine eesmärk hoopis sõpradega koos tegutsemine ja mööduvate liiklusvahendite jälgimine. Matkade üks väga tähtis osa (kui mitte isegi kõige tähtsam osa) on piknik. Nii mõnus murumättal istuda ja koos sõpradega päikesepaistel võileiba või küpsist nosida. Kõht läheb ju ikka tühjaks olenemata sellest, kas liigume jalgsi või rattal.

Loo autor liikumisõpetaja Inge Lukme